Tumwater girls basketball is ranked No. 1 and six other area teams are also in the top-10 of the first Associated Press state high school basketball rankings released Wednesday afternoon.
Tumwater (13-1) received seven first-place votes to No. 2 Ellensburg’s five. Mossyrock is No. 2 in Class 1B with two first-place votes and 54 points. Garfield-Palouse is No. 1 in 1B, also with two first-place votes but 56 total points.
Also ranked on the girls side is W.F. West at No. 3 in Class 2A, and Onalaska at No. 9 and Rainier No. 10 in Class 2B.
On the boys side, Tumwater is No. 5 in Class 2A and Adna is No. 10 in Class 2B.
Also receiving votes but not ranked in the top-10 are Napavine boys (17 points), Oakville boys (3 points), Tenino girls (7 points), Toledo girls (4 points) and Adna girls (1 point).
SEATTLE (AP) — How a state panel of sports writers rates Washington high school basketball teams in the weekly Associated Press poll of 2022, by WIAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):
Class 4A
School Record Points
Others receiving votes: Skyline 16. Tahoma 8. Mariner 7. West Valley (Yakima) 3. Woodinville 3. Richland 1.
Class 3A
School Record Points
(tie) Mount Vernon 9-1-2 9
Others receiving votes: University 8. Bellevue 8. Ferris 8. Timberline 5. Kelso 4.
Class 2A
School Record Points
Others receiving votes: Franklin Pierce 13. Ridgefield 10. Renton 9. Mark Morris 4. Clarkston 2. Burlington-Edison 1. Lakewood 1.
Class 1A
School Record Points
Others receiving votes: Chelan 11. Overlake School 1. King's Way Christian School 1.
Class 2B
School Record Points
(tie) Chief Leschi 10-0-3 35
Others receiving votes: Napavine 17. Lake Roosevelt 7. Chewelah (Jenkins) 6. Asotin 6. Davenport 6. Tonasket 5. Toutle Lake 2.
Class B
School Record Points
Others receiving votes: Crosspoint Academy 9. Pomeroy 6. Yakama Tribal 5. Oakville 3.
Class 4A
School Record Points
(tie) Lake Stevens 11-1 47
Others receiving votes: Bellarmine Prep 10. Mount Si 5. Richland 2. Kamiakin 2. Kentwood 2. Eisenhower 1. Rogers (Puyallup) 1.
Class 3A
School Record Points
(tie) Snohomish 8-1 41
Others receiving votes: North Thurston 14. Ferris 8. Auburn 4. Stanwood 4.
Class 2A
School Record Points
Others receiving votes: Clarkston 9. Hockinson 6. Port Angeles 2. Sequim 1. Archbishop Murphy 1.
Class 1A
School Record Points
(tie) Cashmere 10-1 84
(tie) Deer Park 6-4 9
Others receiving votes: King's 8. Tenino 7. Overlake School 6. Wahluke 2. LaCenter 2. Bellevue Christian 2.
Class 2B
School Record Points
Others receiving votes: Toledo 4. Columbia (Burbank) 3. Granger 3. Adna 1. Chief Leschi 1.
Class B
School Record Points
(tie) Odessa-Harrington 7-1 46
Others receiving votes: Sunnyside Christian 7. Almira/Coulee-Hartline 7. Wilbur-Creston 4. Mansfield 2. Yakama Tribal 1. Oakesdale 1.